Rykowisko to jeden z najpiękniejszych spektakli zachodniopomorskiej przyrody. Rzadko kiedy udaje się własnymi oczami zobaczyć to wspaniałe zjawisko. W czasie rykowiska jelenie byki z potężnymi porożami gromadzą w swoim otoczeniu łanie, o które staczają fascynujące pojedynki. Jelenie występują tylko w dużych kompleksach leśnych z dala od zgiełku i hałasu. Są bardzo czujne – blisko podejść jelenia nie jest łatwo, ale jest to możliwe zwłaszcza, kiedy jelenie są zajęte amorami. Podczas rykowiska jelenie nawołują się w lesie za pomocą potężnych ryków, stąd też pochodzi nazwa rykowisko. Niesamowitym przeżyciem jest być w lesie, gdy jest ciemno i chłodno, wszędzie panuje przejmująca cisza i nagle słychać z oddali ryk jelenia. Ruja jelenia, zwana rykowiskiem trwa około miesiąca począwszy od końca sierpnia. Jej początek zależy od warunków pogodowych oraz cech lokalnych populacji. Zasiadka z aparatem fotograficznym lub kamerą jest możliwa albo we wczesnych godzinach porannych lub późnym popołudniem. Jeleń ma doskonały węch i dobry wzrok, stąd też istnieje potrzeba obserwowania go z ukrycia lub z ambony myśliwskiej.

Puszcza Piaskowa jest jednym z najcenniejszych pod względem przyrodniczym leśnych kompleksów województwa Zachodniopomorskiego. W Puszczy oprócz jeleni z większych zwierząt występują także licznie daniele, sarny i dziki. W czasie rykowiska często je spotykamy. Rykowisko z leśnikiem jest całkowicie bezpieczne tzn. nie grozi nam ze strony ani jeleni ani dzików niebezpieczeństwo. Nie musimy się też obawiać, iż nocą zagubimy się w puszczańskich ostępach. Jelenie obserwujemy i nasłuchujemy w całkowicie naturalnych warunkach – nie jest to sztuczny rezerwat pokazowy, lecz prawdziwa knieja.

Program rykowiska w Puszczy Piaskowej:

WERSJA JEDNODNIOWA (POPOŁUDNIOWA), dla 4 osób + przewodnik

  • Wyjazd ze Szczecina samochodem około godz. 16:00. Przejazd przez Gryfino i Chojnę do Puszczy Piaskowej. W Chojnie zatrzymujemy się na krótką przerwę przy pomniku przyrody, najgrubszym polskim platanie „Olbrzymie”.

  • Dojazd w rejon Lubiechowa Dolnego. Krótkie zwiedzanie rezerwatu przyrody  „Olszyna Źródliskowa”, ze stanowiskiem skrzypu olbrzymiego (do 1,5 wysokości) lub rezerwatu stepowego „Bielinek” z jedynym w Polsce miejsce występowania dębu omszonego.

  • Ok. godz. 17:50 – 18:30 krótka wędrówka po Puszczy Piaskowej na miejsce zasiadki.

  • 18:30 – 21:00 nasłuchiwanie i obserwacja zwierząt w sercu Puszczy Piaskowej.

  • 21:00 – 21:30 powrót do samochodu.

  • 21:30 – 23:00 powrót do Szczecina

W czasie wyjazdu na rykowisko dowiesz się jak należy podchodzić zwierzęta, jak obserwować przyrodę, co to są „chłysty i kibice”, poznasz uroki i piękno puszczańskiej ciszy i wiele ciekawostek przyrodniczych – to wszystko w towarzystwie osób znających Puszczę Piaskową jak własną kieszeń i zajmujących się od ponad 20 lat lasami i ochroną przyrody.

Cena za wyjazd grupy 4 – osobowej:

  • 320,00 zł (od poniedziałku do czwartku),

  • 400,00 zł (piątek – niedziela).

Cena obejmuje dojazd i powrót do Szczecina oraz pełną usługę przewodnicką. Istnieje możliwość wystawienia faktury VAT (do ceny netto należy doliczyć 23% podatek VAT).

Istnieje możliwość wyjazdu grupy do 8 osób jednocześnie oraz konfiguracji programu rykowiska w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań – łącznie z weekendowym pobytem na Ziemi Cedyńskiej ze zwiedzaniem, noclegiem oraz wyżywieniem.

Wskazówki praktyczne:

  • Na rykowisko należy zabrać wygodne obuwie, ciepłą odzież, pelerynę przeciwdeszczową, kanapki i termos z ciepłymi napojami oraz latarkę. Można zabrać coś, na czym będzie można siedzieć.

  • Nie używamy jaskrawych kolorów odzieży oraz kosmetyków.

  • Obowiązkowo zabieramy aparat fotograficzny i kamerę.

  • W czasie zasiadki nie wolno palić tytoniu ani rozmawiać przez telefon.

Po tej wyprawie nic już nie będzie jak przedtem….

Darzbór!